ההבדל בין מדפסת תלת מימד שולחנית למדפסות תעשייתיות

HP-MJF-3D-Drucker

בעולם בו הכל אפשרי, איך היו חיינו נראים אילו יכולנו להפוך מחשבה למציאות וליצור בלחיצת כפתור כל חפץ או מוצר שנרצה? טכנולוגית ההדפסה התלת-ממדית שנולדה בשנת 1984 הכניסה לחיינו את האפשרות להפוך דמיון למציאות ע"י הדפסה וייצור של דגמים תלת-ממדיים והפכה במהלך השנים למוצר חיוני עבור תעשיות רבות במשק.

על אף שהטכנולוגיה קיימת כבר קרוב לארבעה עשורים, רק בשנים האחרונות היא הפכה נגישה וזולה מספיק לשימוש גם בחברות קטנות ואפילו לשימוש אישי, דבר שהגביר באופן טבעי את ההתעניינות בה. כיום, השימוש במדפסות תלת-ממד מתרחב ובאופן יומיומי מופיעים מוצרים ויישומים חדשים.

בימינו ניתן לייצר בלחיצת כפתור כמעט כל מוצר: ביגוד, ריהוט, נעליים, צעצועי פלסטיק, שתלים רפואיים ואפילו בתים. אלו רק דוגמאות למוצרים שניתן לייצר באמצעות טכנולוגיית ההדפסה התלת-ממדית, שכונתה ע"י הניו יורק טיימס כ-"גדולה יותר מהאינטרנט וחשובה לא פחות מהמצאת מנוע הקיטור".

כעת מדברים על המהפכה התעשייתית הרביעית עם כניסתן לשוק של מדפסות תלת מימדיות תעשייתיות, אשר מסוגלות להדפיס כמות עצומה של מודלים בזמן קצר, בדיוק גבוה גם בצורות גיאומטריות מורכבות ועלויות המתחרות בתהליכים חלופיים.

הנה כמה פרמטרים שכדאי לקחת בחשבון בהחלטה האם לרכוש מדפסת תלת מימד שולחנית או תעשייתית, בהתאם לצרכיו של העסק:

דיוק בהדפסה – מדפסות תלת מימד תעשייתיות הן בעלות רזולוציה גבוהה יותר ולכן התוצר הסופי "מציאותי" יותר.

הגודל כן קובע – גודל ההדפסה הוא פרמטר חשוב, מדפסות תלת מימד שולחניות יכולות להדפיס דגמים בגודל קטן לעומת מדפסות תעשייתיות שיכולות להדפיס חפצים בגודל גדול ונפוצות בתעשיית הרכב למשל.

פער מחירים – עלותה של מדפסת תלת מימד שולחנית מסתכמת באלפי דולרים בעוד שמחירן של מדפסות תלת מימד תעשיתיות יכול להגיע לעשרות אלפי דולרים.

יישום – מדפסות תלת מימד תעשייתיות נמצאות בשימוש נרחב בתחומים כמו: תעופה, חלל, רכב, תכשיטנות, רפואה ועוד. לעומתן, מדפסות תלת מימד שולחניות מתאימות לשימוש ביתי, לעסקים קטנים ולמוסדות חינוך לצורך לימוד תוכנות תלת מימד ולייצור דגמים פשוטים.

החומרים הפופולריים ביותר כיום להדפסה במדפסת תלת מימד שולחנית הם ABS ו- PLA, אלו חומרים תרמו-פלסטיים המגיעים בצורת סלילים של חוטי פלסטיק במגוון צבעים לבחירה. ה-ABS הוא פלסטיק לכל דבר ואילו ה-PLA הוא פולימר אורגני המופק מקנה תירס, ידידותי לסביבה, חסר ריח, חזק ועמיד ונחשב לחומר ההדפסה המומלץ ביותר לשימוש לא תעשייתי. כשמדובר במדפסת תעשייתית מגוון החומרים רחב יותר ומותאם לצרכיו של המוצר הסופי שלעיתים קרובות זקוק לתכונות משופרות כגון: עמידות בטמפ' גבוהות, חוזק ואלסטיות. מספר דוגמאות לחומרי גלם אלו:

 NYLON (ניילון) זהו חומר רב תכליתי בעל חוזק מכאני רב, בעל גמישות ועמידות גבוהה. הניילון מומלץ לשימוש לצרכי בניית דגמים מכאניים הנמצאים תחת לחץ.

POLYCARBONATE (פוליקרבונט) חומר גלם חזק במיוחד המבטיח עמידות גבוהה בפני פגיעה ומכות ובעל עמידות לטמפ' גבוהות יחסית ליתר חומרי ההדפסה. משמש לייצור חלקי חילוף לרכבים, חלפים ומוצרים לתעשיית התעופה, החלל הרפואה ועוד.

PET חומר גלם עמיד וחזק, נטול ריח ואינו מכיל ביספינול איי. נפוץ בשימוש תעשיית המשקאות וייצור בקבוקי הפלסטיק.

לסיכום: בשוק המודרני בו זמני הפיתוח והיציאה לשוק הם קצרים, שימוש במדפסות תלת מימד מקצועיות בניגוד למדפסות D3 שולחניות מאפשר להאיץ תהליכי פיתוח ולייעל תהליכי ייצור ע"י הדפסה של כלים ייעודיים, תבניות, מקבעים ואף מוצרים סופיים. כל אלה לא ניתנים לביצוע ע"י מדפסות תלת מימד בסיסיות, אשר אינן מסוגלות לספק מענה מעבר לשלב הקונספט, כאשר עולות דרישות לחומרי גלם ספציפיים ועמידים.

שוק מדפסות התלת מימד מציע מגוון רחב של פתרונות – ממדפסות תעשייתיות ועד למדפסות ביתיות. על פי התחזית העתיד בתחום צפוי להביא איתו שימוש במדפסות תלת מימד גם לייצור המוני שידפיסו מזון, מבנים ואף רקמות ואיברים ביולוגיים.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn
שיתוף ב pinterest
Pinterest
שני לפני שאתם יוצאים...

האם הספקתם לראות את הפרויקטים המיוחדים שלנו?